Azmak Koyu-Turgut Köyü Doğa Yürüyüşü

Azmak Koyu-Turgut Köyü Parkura ulaşım:

Konak’tan hareket edecek araç, sahil yolunu takip ederek Güzelbahçe veya otoban üzerinden gidebilirsiniz. Seferihisar yönünde Ulamış köyünü geçince sağa dönen yol, 1400 m sonra Turgut köyü ve Düzce köyü yolu ayrımına geliyor. Sağa dönen yol Turgut köyüne, sola dönen yol Düzce köyüne gidiyor. Turgut yönüne devam eden yol 380 m sonra ikiye ayrılıyor. Sağa giden yol Turgut köyüne, sola giden yol Azmak mevkiine varıyor.

Toplu ulaşım için önce belediye otobüsü, metro ya da feribotla Üçkuyular’daki Fahrettin Altay aktarma merkezine ulaşın. Üçkuyular semt garajından 730 numaralı belediye otobüsleri ile Seferihisar ilçe merkezine ulaşım mevcut. Buradan özel araçla Azmak mevkiine ulaşabilirsiniz.

Azmak Koyu-Turgut Köyü Parkurun ayrıntıları:

Azmak Koyu’ndan kuzeydoğuya, Azmak Deresi’nin sağ sahilinden ve dere kenarından devam eden yol 450 m sonra Demirköprü’ye ulaşıyor. Demirköprü’nün sağından doğu istikametine giden asfalt yol, Düzce köyü üzerinden Turgut köyüne bağlanabilirsiniz. Demirköprü’yü geçip sağdaki demir kapıdan içeri giriliyor. Solda mandalina bahçeleri bulunuyordur. Dere kenarından kuzeydoğuya giden yol 800 metre sonra tel örgülere varıyor. Tel örgünün solundan devam eden ince patika, toprak araç yoluyla birleşiyor. Bu yol takip edildiğinde 3200 m sonra Azmak Deresi’nin üzerindeki köprüye gelebilirsiniz. Sola dönen yol 115 m sonra kamp alanına ve Küpüzbahçe antik pınarına çıkıyor (38°14’33.20”K / 26°47’07.04”D). Küpüzbahçe pınarının sağından devam ediliyor. 50 metre sonra yolun sonunda bulunan ve Kireçburnu olarak adlandırılan kaya mezarlarına ulaşıyor. Tepeciğin üstünde yer alan kaya mezarlarının bir kısmı açıkta görebilirsiniz. Kuzeydoğu yönünde devam eden toprak yol, bahçeler ve tarlalar arasından dört yol ağzına varıyor. Yaklaşık 400 m sonra solda traktör yoluna giriyor ve kuzeye devam ediyor. 600 m sonra doğu yönünde yeniden stabilize yola giriyor. Ormanlık ve bahçeler arasından parkur sonu olan Turgut köy merkezine varılıyor.

Su kaynakları:

Rota üzerinde, Azmak Koyu’nda bulunan evlerden su temin edilebilirsiniz. Koyu geçtikten sonra Köpüzbahçe pınarına (38°14’33.20”K / 26°47’07.04”D) kadar su kaynağı bulunmuyor.

Kamp yeri:

Turgut köy kahvesinin yanında çadır kurmak için uygun alan bulabilirsiniz. Muhtarlığı bilgilendirmek gerekiyor.

Doğal ve tarihi değerler:

Azmak Koyu plajı, bakir ve temiz. Bölgedeki enginar ve narenciye bahçeleri ile orman da zengin bir doğal ortam sunuyor.

Köpüzbahçe: Antik su kaynağı olan Köpüzbahçe pınarı (38°14’33.20”K / 26°47’07.04”D) koordinatında bulunuyor.

Kireçburnu: Kaya mezarlıkları görülebilir.

En yakın sağlık kuruluşu:

Bademler Sağlık Ocağı: 0 232 776 64 61

Seferihisar Necat Hepkon Devlet Hastanesi: 0 232 743 48 06

Cankurtaran: 112

Powered by Wikiloc