ERCİYES KAYAK MERKEZİ

Kayak faaliyetlerine 1930’lu yıllardan beri ev sahipliği yapan Erciyes Dağı’nda, eskiden yetersiz altyapıya karşın kayakçılar kendi imkanlarını zorlayarak yıllar boyu bu spor dalını devam ettirmeye çalışmıştı. Erciyes Dağı’nın, 2005 yılında çıkan ilgili kanun çerçevesinde büyükşehir belediyesi sınırlarına girmesiyle beraber Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın vizyonuyla bu dağı dünya çapında bir kayak merkezi haline getirecek “Erciyes Turizm Master Planı” hazırlandı ve belirli uygulamalarla bugünlere gelindi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen 300 milyon avroluk dev bir projeyle, Erciyes Dağı dünyanın sayılı dış turizm merkezlerinden biri olmaya şimdiden aday. Proje kapsamında Erciyes Kayak Merkezi’nde Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) standartlarında ve değişik zorluk derecelerinde 200 kilometre uzunluğunda kayak pistleri, 36 kilometre uzunluğunda gondol, çift ve sabit hızlı teleferik hatları, yaz ve kış aktivete merkezleri, 5 bin kişilik günübirlik sosyal tesisler, kongre ve kültür merkezleri, restoran ve kafeler, futbol sahaları ve antreman merkezleri, sağlık noktaları ve 6 bin kişi konaklama kapasiteli oteller yer alıyor.

İkinci Dünya Savaşı’ından sonra gittikçe büyüyerek global bir turizm dalı haline gelen kayak sporu özellikle Avusturya, İsviçre, Fransa ve İtalya’da çok gelişmiş, bu ülkeler dünya kış spoları merkezlerinin önde gelen isimleri arasına girmiştir. Dünya standartlarındaki diğer benzerleriyle yarışacak nitelikte özelliklere sahip olan Erciyes Kayak Merkezi’nin avantajlarını ve bu spora ilgi duyan sporcular açısından cazip noktalarını şöyle özetleyebiliriz:

İlk planda Kayseri şehir merkezine ve havaalanına 25 kilometre gibi yakın bir mesafede yer alması önemli bir avantaj. Özellikle Alpler’de kayak merkezlerine ulaşmak için havaalanından saatlerce karayolu seyahati gerekirken, Kayseri’ye uçakla gelen bir kayaksever yarım saat içerisinde Erciyes’te kayakları ayağına takıp pistlerde özgürce kayak yapmaya başlayabilir. Bir diğer sebep Erciyes’in Alpler’deki sisteme eşdeğer bir tesis ve kayak pisti ağına sahip olmasıdır. Bir kayakçı karayoluyla 20 kilometrelik bir yay içerisinde kalan alanda oluşturulan dört farklı kapıdan Erciyes’e giriş yapabilmekte ve istenilen yere halatlı taşıma sistemleri ve pistler vasıtasıyla ulaşılabilmektedir. Yani Tekir Göleti bölgesinde inşa edilmekte olan otellerde kalan bir misafir, Develi Kapı’da bulunan telesiyejlerle kayak faaliyetine başlayabilmekte, Tekir Kapı ve Hisarcık Kapı üzerinden Hacılar Kapı’ya kadar kayarak ulaşabilmekte ve farklı pistleri kullanarak geri dönüş sağlayabilmektedir. Söz konusu pist entegrasyonu, şu anda ülkemizde en mükemmel biçimde sadece Erciyes’te bulunmaktadır.

Ayrıca bütün mekanik tesisleri dünyanın sektördeki en büyük Avrupa markalarının ürünü olup son teknolojiyle ve en yüksek güvenlik tedbirleriyle donatılmış bulunmaktadır. Erciyes’te bulunan iki adet kapalı kabin gondol hattın yanı sıra birçok telesiyej alttan ısıtmalı ve çift hızlı olma özelliklerine sahiptir. Uluslararası standartlarda son teknolojiyle donatılmış gondal ve mekanik tesislerin sayısı, 2015 sezonunda toplam 18 adete ve 25 bin 500 metre uzunluğa, Master Plan’ın tamamlandığı 2016 yılında ise toplam 20 adete ve yaklaşık  35 bin metre uzunluğa ulaşacak. Bu sistemler güvenlik, konfor, teknoloji ve hız açısından kullanıcıları son derece tatmin etmektedir.

Görece risk içeren bir spor dalı olması açısından kayak sporu yapılan bölgelerde güvenlik önemli bir unsurdur. Bu konuda oluşturulan 20 kişilik bir “ski patrol” ekibi, Türkiye’de pist güvenliği ve arama kurtarma faaliyetleri açısından Erciyes’in önemli avantajlarından biridir. Pist güvenliği sağlayan bu özel ekip, hem işaretleme ve güvenlik tedbirleri kontrol etmekte, hem de kayak yaparken bir problem yaşayan misafirlere yardım ederek gerektiğinde güven içinde sağlık ekiplerine ulaştırmaktadır.

Erciyes Turizm Merkezi’nde kar yağışının yeterli olmadığı durumlar ve günler için de özel tedbirler alınmış durumdadır. Kar seviyesinin azaldığı dönemlerde devreye giren ve 1 milyon 700 bin metrekare alanda etkili olan bir suni karlama sistemi mevcuttur. Donanım için gereken su, yeni yapılan Öküzçayırı Göleti’nden sağlanarak Erciyes Kayak Merkezi’nin kayak sezonu garanti altına alınmıştır.

Öncelikle havaalanından kısa bir sürede ulaşacağınız kayak merkezinde, dağ ve göl manzaralı otellerden birine yerleşerek şehrin stresinden bir süreliğine uzaklaşın. Ardından, Develi, Hacılar, Hisarcık ve Tekir olmak üzere dört farklı kapıdan kayak merkezine giriş yaparak Türkiye’nin beşinci en yüksek dağının farklı bölgelerinde adrenalin ve heyecan dolu anlara adım atın. Saatte 36 bin kişi taşıma kapasitesiyle hizmet veren mekanik tesisler, size değişik noktalardan benzersiz bir manzara seyretme olanağı sunacak. Hacılar Kapı girişindeki “gondol” taşıma sistemiyle kapalı mekanda konforlu bir yolculuk yapabilir, dilerseniz Lifos üst istasyonundaki sosyal tesiste ailenizle birlikte yemeğinizi yiyebilirsiniz. Kışın kayakseverlere hitap eden tesis, yaz aylarında sıcaklardan bunalanlar için alternatif bir sığınak aynı zamanda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir