İstilacı Tür: Akdeniz’de Artan Aslan Balığı Nüfusu Ekosistem İçin Tehdit Oluşturuyor

Son zamanlarda, Akdeniz bölgelerindeki aslan balıklarının sayısının arttığı öne sürüldü. Bu, sadece ekosistem için değil, aynı zamanda bölgede yaşayan insanlar için de büyük bir tehdit oluşturuyor.

Hindi balığı olarak da bilinen aslan balığı, çoğunlukla Güney Pasifik Okyanusu, Amerika Birleşik Devletleri’nin Doğu Kıyısı ve Karayip Denizi’nde bulunan yaygın bir balık türüdür. Bu balık türü zehirli yüzgeç dikenleriyle bilinir. Yüzgeçlerden etkilenen herkes, delinmiş etten ve zehrin kendisinden aşırı derecede acı çekebilir. Diğer balıklar gibi, yüzgeçlerini okyanustaki yırtıcılar için savunma yeri olarak kullanırlar.

En iyi bilinen aslan balığı, 12 inç uzunluğa kadar büyüyen ve doğal kırmızı görünümü ve süslü cilt tasarımı nedeniyle balıkçıların gözünde bir kıvılcım olan “Kırmızı Aslan Balığı” dır.

Jason Hall-Spencer adlı Plymouth Üniversitesi’nden deniz biyoloğu , Amerika Birleşik Devletleri kıyılarındaki aslan balıklarının bolluğunu konuştu ve gördü.

Biyologlara göre bolluk, aslan balığını alaşağı edebilecek doğal yırtıcıların olmamasından kaynaklanıyor. İstatistikler ayrıca 2 milyon aslan balığı yumurtasının üretildiğini gösteriyor.

Kıyıdan 1-2 metre uzağa yerleştiklerini ve dalgıçlar için olası tehlikeyi bir düşünün.

Kıbrıs’taki Deniz ve Çevre Araştırmaları laboratuvarı ile işbirliği yaparak sırasıyla bölgeyi inceler ve kaldırma işlemlerini gerçekleştirirler. Bu süreç zaman alacak ve aslan balıklarını çıkarmak için eğitimli dalgıçlara/operatörlere ihtiyaç duyacak.