Kamp Malzemeleri Tanıtımı : Çadırlar

Çadırların dış tentesi, her türlü hava koşullarında ( rüzgar, yağmur, kar, tipi vs.) kullanıcıyı korumak ve barınma sağlamak amacıyla genellikle su ve hava geçirmeyen naylondan yapılır. İç tentesi ise hava geçiren fakat su damlalarını geçirmeyen bir kumaştan yapılmıştır.

Kumaşlar ve Dikişler

Çoğu çadırın dış tentesi hafif, dayanıklı, su geçirmez ve az yer kaplayan bir malzeme olan poliüretan naylondandır. Fakat naylon, güneşin ultraviyole ışınlarından etkilenir ve zamanla dayanıklılığını kaybeder. Kaliteli çadırlar genelde bundan az etkilenmesi için işlem görmüşlerse de bu işlemin etkisi de sınırlıdır.
Dış tentelerde aranan özelliklerden biri de dikişlerinin bantlı olmasıdır. Bu dikişler boydan boya su geçirmez ince bir şeritle kaplanmalıdır. Bantlama işlemi dikişlerin su geçirmesini önlemekle birlikte bandın kumaşa birleştirilmesi için yüksek ısılar gerektiğinden kumaşın dayanıklılığını azaltmaktadır. Bu yüzden dikişi bantlanmamış çadırlar tercih edilmelidir. Çadırların iç tentelerinin daha hafif ve daha seyrek dokumalı naylon, pamuklu ya da pamuk polyester karışımı bir kumaştan olması tercih edilmelidir. Çadır tabanları da genelde poliüretan ya da su geçirmeyecek başka bir maddeyle kaplanmıştır. Çadır tabanları en çabuk yıpranan bölümlerden biri olduğu için çadırı kesici ve sivri taşların bulunduğu yerlere kurmamak önemlidir. 

Poller (Çubuklar)

Poller içi boş alaşım çubuklardır. Bir kaç parçadan oluşurlar ve bu parçalar birbirlerine lastiklerle birleştirilmiştir. Bu sayede pollerin parçalarının kaybolması ya da sıralarının karıştırılması önlenmiş olur. Üçgen çadırlar hariç diğer çadır türlerinde poller esnek bir yapıya sahiptirler. Poller genelde, fiberglass ya da alüminyum alaşımlardan yapılır. Fiberglass poller daha ucuz, daha hafif olmalarına karşın zorlu koşullar  karşısında  yeterince dayanıklı değillerdir. En büyük dezavantajlarından biri  de soğuk havalarda esnekliklerini kaybetmeleri ve çok çabuk kırılabilmeleridir.
Alüminyum poller de kendi aralarında farklılıklar gösterir. Dünyadaki en kaliteli alüminyum poller; Amerika’da yapılan 7075T9 cinsi alüminyum alaşımdan yapılmış olanlardır. Avrupa’da ise genelde kalite olarak 7075T9’a oldukça yakın olan 7001-T6 kullanılmaktadır.
Günümüzde farklı üreticiler karbon grafit, titanyum, grafit epoksi ve boron fiberglastan yapılma çadır polleri ile ilgili araştırmalar yapmaktadırlar.

Çadır Türleri

Çadır şekillerine göre 3 türdür. Dome, tünel ve üçgen çadırlar.

Dome tipi çadır

Basit modelleri çadırın tepesinde kesişen iki esnek polden oluşmaktadır. Bu çadırların hacimleri geniştir. Yemek yapmayı ve giriş çıkışı kolaylaştıracak geniş girişleri vardır. Bu çadırlarda kullanılan poller rüzgar karşısında esneyebilme özelliğine sahiptir.

İkinci tip dome çadırlar geodesic dome dediğimiz çadırlardır. Geodesic dome çadırlarda ise ikiden fazla sayıda pol kullanılmakta ve pollerin tek bir nokta yerine birden fazla noktada kesişmesi sağlanmaktadır.  

Bu tip çadır yapı özellikleri nedeniyle rüzgara en dayanıklı çadırlardır.  

Tünel çadır

bir bakıma üçgen çadırların geliştirilmişleridir. Şekil olarak tünel şeklindedirler ve her iki ucunda U şeklinde iki pol vardır. Pollerin şekillerinden dolayı iç hacimleri daha fazladır. Tünel çadırların üç pole sahip olanları da vardır ki bunlar rüzgara karşı daha dayanıklı olduğundan kış koşullarına daha uygundurlar. Tünel tipi çadırlar en az dört noktadan sabitlenerek kurulabilir.

Üçgen çadır

Çadırın önünde ve arkasında iki çubuk bulunur. Bu çadırlar adından da anlaşıldığı gibi üçgen profile sahiptirler; genelde kampçılık amaçlı kullanılırlar ve şiddetli rüzgarlara karşı dayanıklı değillerdir. Bu çadırlar da en az sekiz noktadan sabitlenerek kurulmalıdır.  

Çadırlar performanslarına göre üç gruba ayrılmıştır:

  1. 3 mevsimlik çadırlar ( Yaz – Sonbahar – İlkbahar )
  2. 4 mevsimlik çadırlar ( Yaz – Sonbahar – İlkbahar – Kış )
  3. 5 mevsimlik çadırlar ( Yaz – Sonbahar – İlkbahar – Kış – Yüksek irtifa )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir