Karbondioksiti Kayaya Dönüştürmek İçin Tasarlanan Dünyanın En Büyük Tesisi İzlanda’da Artık Faaliyete Geçti

İzlanda’da karbondioksit giderme kapasitesi bir sonraki seviyeye ulaştı.

İzlanda Hellisheidi’deki Jeotermal Park’ta bulunan dünyanın ilk ve en büyük iklim doğrudan hava yakalama ve depolama tesisi, karbondioksiti yeraltında emmek ve depolamak için tasarlanmıştır.

‘Orca’ lansmanı hava yakalama endüstrisi için ‘anıtsal an’ olarak gerçeğe dönüştü.

Tesis, İsviçre’den Climeworks ve İzlanda’dan Carbfix tarafından inşa edilmiştir. Adını ise, İzlandaca’da ‘enerji’ anlamına gelen ‘orka’ kelimesinden almıştır. Climeworks’ün doğrudan hava yakalama teknolojisi ve Carbfix’in yer altı deposunun ortaklığıyla hayat bulmuştur. Tesis, tam kapasite ile çalıştığında, yılda 4.000 tona kadar karbondioksiti (CO2) havadan çekebilir.

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) şunları söyledi: “Bu, yaklaşık 870 arabanın emisyonlarına eşittir.”

Bitkinin ‘Kalbi’

Tesis, içinde bir filtre malzemesi bulunan bir toplayıcıya hava çeken fanları kullanarak karbondioksiti toplar. Metal kutulardaki sekiz toplayıcı konteynerin tamamı, görünüşte deniz taşımacılığı konteynerlerine benzer niteliktedir. İki aşamalı karbondioksit yakalama işleminin gerçekleştiği yerdir.

İlk olarak, fanlı kollektör hava çeker. Son derece seçici olan filtre malzemesi, toplayıcıların içinde bulunan karbondioksiti yakalar. CO2’yi serbest bırakmak ve yüksek konsantrasyonlu karbondioksiti toplamak için sıcaklığın 80 ila 100 °C’ye yükseltilmesi gerekmektedir.

Karbondioksit su ile karıştırılır ve taşlaştırıldığı yakındaki bazalt kayaya 1.000 metre derinlikte enjekte edilir. Karbondioksitin yeraltında hızlı mineralizasyonunda dünya uzmanları olarak güçlü bir bilimsel omurga tasarlamak Carbfix’in işiydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir