Payamlı – Çamlı Doğa Yürüyüşü

Parkura ulaşım:

Toplu taşıma ile Fahrettin Altay aktarma merkezine ulaştıktan sonra, 8 numaralı belediye otobüsü ile Güzelbahçe’ye ulaşmak mümkün. Güzelbahçe’den Payamlı köyüne gitmek için 28 numaralı belediye otobüsü kullanılabilir.

Payamlı’ya özel araçla Konak’tan otoban ya da sahil yolu kullanılarak ulaşılabilir. Otobanın Seferihisar çıkışından Güzelbahçe yönüne dönün. Güzelbahçe sapağından sağa, yukarı çıkın. Bu yolu takip ederek Payamlı köyüne varabilirsiniz.

Parkurun yapısı:

Yaz koşullarında Payamlı köy meydanından dereye araç ile ulaşmak mümkün. Yollar stabilize ve dik olduğu için kış mevsiminde zorlayabiliyor. Dereye kadar herhangi bir engel bulunmuyor. Ancak bu güzergâhta çok sayıda çalılık ve dik yamaç var. Vadi boyunca ilerlerken 4 – 5 kez dere geçmek gerekiyor.

Parkurun ayrıntıları:

Köy meydanındaki ilköğretim okulunun önünden beton döşeme parke yol geçiyor. Sokak arasından ilerlenerek aşağıya, dere yoluna iniliyor. 300 m sonra köy çeşmesinden gelen su ile kuyu başındaki suyun birleşmesiyle dere oluşuyor. Derenin yarattığı patikadan aşağı iniliyor. Köyden gelen araç yolu patikayla birleşiyor. Sağdaki orman yoluna giriliyor. Yol tekrar, köyden gelen yolla kesişiyor. Köyden gelen yol, karşıdaki tepenin solundan aşağı iniyor. Sağda yeni yapılmış yol takip edilerek dere boyunca ilerleniyor, derenin karşısına geçiliyor. Zeytin tarlasından devam eden parkur, tekrar köyden gelen yolla birleşiyor. Yaklaşık 750 metre köy yolu takip ediliyor. Derenin kestiği yolun karşısına geçiliyor. Sağdaki ekili tarlada dere boyunca ilerleniyor. Dere tekrar geçilerek karşıdaki patika boyunca devam ediliyor. Yukarı tırmanan traktör yoluna giriliyor. Traktör yolunun sonunda geniş bir düzlük bulunuyor. Burası ekili tarlaların bulunduğu bir alan. Ekili tarlanın ucundan sonra derenin kenarı takip edilerek ilerleniyor ancak 200 m boyunca sık çalılık ve makilikler ve dik bir iniş var. Bu iniş yolu, patikaya bağlanıyor. Dereden karşıya geçildiğinde araç yolu başlıyor. Dere boyunca devam eden araç yolu, narenciye bahçelerinin bulunduğu bölgeye ulaşıyor. Çamlıköy meydanında parkur son buluyor.

Powered by Wikiloc