UÇARSU ŞELALESİ (Kaş/ANTALYA)

Yöre sakinleri tarafından “Uçansu” olarak da anılan Uçarsu Şelalesi’ne Kaş ilçesine 70 kilometre mesafedeki Gömbe Yaylası’ndan seki kilometrelik toprak yolla ulaşılıyor. Gömbe’nin üzerinde, Yeşilgöl’ün güneybatısına konumlanan Aygır Gölü’nden doğan suların  60 metreden dökülmesiyle oluşuyor şelale. Bulunduğu alanın bitki örtüsünden yoksun olması nedeniyle kilometrelerce uzaklardan seçilebilen Uçarsu, kış aylarında donan ve bu sarkıtlarıyla kaplanan siluetiyle oldukça ilginç bir görünüme bürünüyor. Toprak yolun bittiği yerden, şelalenin aşağı döküldüğü noktayı seyretmek mümkün. Çok dik bir uçurumdan patlarcasına dökülen şelalenin zerrecikleri, havaya yayılarak bir bulut gibi ortalığı kaplıyor adeta. Şelale sularının oluşturduğu Subaşı Deresi yeni kurulan Akçay Baraj Gölü’ne kavuşuyor sonrasında.

Toroslar’ın batı kolunu oluşturan Beydağları’nın ikinci yüksek noktası olan Akdağ-Uyluk Tepe (3 bin 24 metre), doruklarındaki geç eriyen karlar ve yamaçlarındaki pınarlarla önemli bir su kaynağı Antalya için. Heybetli dağın eteklerine yayılan ona yakın göl ve Uçarsu Şelalesi, bu cömert sulak bölgenin en iyi kanıtları.

Gömbe yakınlarındaki Abdal Musa Dergahı’nın bulunduğu Tekke Köyü ve civarındaki Aleviler, her yıl haziran ayında düzenledikleri şenliklerde dilek tutup sema törenleri düzenliyor. Deniz kenarındaki Kaş köylerinden Akdağ eteklerine konumlanan yaylalara göçün başladığı dönem, bölgenin trekking sezonu aynı zamanda. Yürüyüş parkurları içinde en çok tercih edileni, Subaşı Yaylası’ndan başlayan ve buzul göller üzerinden geçerek Akdağ Zirvesi’ne tırmanan rota.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir