Uyku Tulumu Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Sizlere daha önce teknik özelliklerinden bahsettiğim uyku tulumu bakımı ile ilgili birkaç kullanım bilgisi ve bakım önerisi vermek istedim. Uyku tulumu genelde kış dağcılığında ya da kış kamplarında tercih edilen bir ürün. Yaz aylarında kullanılabilecek olanları da mevcut. Daha önceki uyku tulumları yazımda ısı derecelerinden bahsetmiştim. Buna göre uyku tulumunuzu aldınız ve ilk kampınızı yaptınız.

Şimdi uyku tulumunu nasıl korumalıyız ona bakalım:

Öncelikle kullanılmadığı zamanlarda tulumunuzu bol ve hava geçiren bir bez torbada ya da dikine bir şekilde asarak saklamalısınız. Sıkıştırarak ya da nemli bir şekilde asla saklamamalısınız. Bu tulumun kabarma yeteneğini daha çabuk sürede kaybetmesine sebep olacaktır.

Faaliyet esnasında ise tulumu kendi torbasında saklayınız. Islanma olasılığına karşı ayrıca su geçirmez bir torbaya konulmalıdır. Kamp esnasında, tulumunuzu sermelisiniz iyice kabarana kadar silkelemelisiniz. Tulum kullanıldıktan sonra nemlenmiş olabileceğinden havalandırılmalı, mümkünse açılıp çadırın üstüne serilmelidir. Tulum torbasına basılırken ise katlayarak sokmak yerine düzensiz bir şekilde sıkıştırılmalıdır. Böylece tulum hep aynı yerlerden katlanmayacağı için dolgu malzemesi de tulumun içinde daha eşit yayılabilecektir. Bu yöntem tulumun ömrünü uzatacaktır. Tulumunuzun kabarma yeteneğini kaybetmesinin bir diğer sebebi ise kirlenmesidir. Bu durumda tulumunuzu yıkama talimatlarında önerilen şekilde yıkamanızı tavsiye ederim. Özellikle doğal dolgu malzemesi kullanılmış uyku tulumlarının temizlenmesine ise daha çok dikkat etmek gerekecektir. Bu tip malzemeden yapılmış uyku tulumları genellikle elde yıkanarak temizlenebilir. Ayrıca kaz tüyü uyku tulumu kullanıyorsanız yıkamamanızı, saklama ve havalandırma koşullarına daha çok dikkat ederek uzun süre temiz kalmasını sağlamanızı tavsiye ederim.

Benim kullandığım alpinist model uyku tulumunu elyaf dolgulu bir uyku tulumu. Yaklaşık yedi yıldır kullanıyorum. İlk kez birkaç ay önce yıkamak durumunda kaldım. Elde, ılık suyla ve doğal sabun kullanarak yıkadım. Daha sonra güneş görmeyen bir alanda yaklaşık iki gün kurumaya bıraktım. Tertemiz ve yeniden kullanıma hazır hale geldi. Malzemesi ne olursa olsun, bu şekilde yıkamayı tercih ederseniz ve sık sık yıkamazsanız uyku tulumunuzu uzun yıllar rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Uyku tulumları kış dağcılığında hayati bir öneme sahiptir. Bu yüzden uyku tulumunuza kendinizden daha iyi bakınız 🙂

Umarım verdiğim bilgiler faydalı olmuştur. Sağlıcakla kalın ve DOĞA’da KAL’maya devam edin. 🏕️😊🍀✌️

https://www.dagda1mario.com/kamp-malzemeleri-tanitimi-uyku-tulumlari/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir