YEDİBURUNLAR (Kaş/FETHİYE)

Fethiye-Kaş karayolu iç kesimlerinden geçtiği için Ölüdeniz ile Patara arasında kalan Yediburunlar sahil şeridinin ev sahipliği yaptığı saklı hazineleri çoğu kimse fark etmez. Akdeniz’in derin laciverdiyle buluşan yemyeşil ormanlar, biri diğerini unutturan güzellikteki bakir koylar, dantel gibi kıvrımlarla denizin içine uzanan burunlar ve antik kentlerle dolu bir coğrafyadır söz konusu olan. Eski zamanlarda Hiera Akra (Kutsal Burun) adıyla anılan Yediburunlar, güneye doğru sırasıyla Yediburunbaşı, Kötü, Sancak, İnkaklık, Yassı, Kılıç ve Zeytin burunlarından oluşuyor. Karaya doğru apansız yükselerek tepelere ve dağlara dönüşen burunlar arasında, denizin turkuvazdan yeşile gidip gelen rengiyle bezenmiş minik bakir koylar barınıyor. Bölge ansızın patlayan fırtınaları ve azgın dalgarıyla gemicilere aman vermediğinden, bu rotada seyreden tekneler açıktan ve dikkatli bir biçimde geçmek zorundalar. Sahillerine karadan sadece yürünerek, denizden ise tekneyle ulaşılabilen Yediburunlar’ın en güzel kumsalı, ismini incir ağaçlarından alan Balartlı, Karacaburun ve Yediburunbaşı arasındaki Balartlı ve Sancak koyları, insanı hayal dünyasına çıkaran yeşil mavi bir tünel gibi.

Doğayla tarihin kucaklaştığı bölge antik yerleşimleriyle de dikkat çekiyor. Dodurga Köyü’ndeki Lykia yerleşimi Sidyma, Sancaklık Limanı’ndaki Kalabantia ve Gavurağılı’ndaki on bir burçlu Pydnai zengin kalıntılar içeriyor. El dokuması rengarenk halı ve kilimleriyle ünlü Yediburunlar Mahallesi’nin ucundaki burunda bir deniz feneri yer alıyor. Sandak Dağı’nın gölgesindeki Zeytin Burnu’yla son bulan Yediburunlar, 18 kilometrelik muhteşem Patara Plajı’ndan Özlen Çayı’yla ayrılıyor.

Yediburunlar’a ulaşmak için Fethiye-Kaş karayolunun Eşen kasabasındaki Sidyma tabelasından girmek gerekiyor. Araçlarına güvenenler Ölüdeniz’in Kirme Köyü’nden başlayan toprak yolu takip ederek Karaağaç, Alınca, Boğaziçi, Yediburunlar, Bel ve Karadere üzerinden Patara’ya geçiş yapabilirler.